Problém socializovat se v nové zemi a možné řešení?

Posledních pár let je globálně stresujících, ovlivňuje to životy nás všech hromadně, ale zasahuje do životů spousty z nás individuálně. Nechala jsem se příliš zavalit překážkami a s blogováním jsem si potřebovala dát pauzu. Ale! Abych to tak shrnula, co se mi v předešlém roce v blogování podařilo, tak je dopsání článku na téma života v zahraničí.

Naposledy aktualizováno dne 17 září, 2022.

Posledních pár let je globálně stresujících, ovlivňuje to životy nás všech hromadně, ale zasahuje do životů spousty z nás individuálně.

Nechala jsem se příliš zavalit překážkami a s blogováním jsem si potřebovala dát pauzu. Ale! Abych to tak shrnula, co se mi v předešlém roce v blogování podařilo, tak je dopsání článku na téma života v zahraničí.

Díky blogerce, cestovatelce a ženě, která se v 50 letech rozhodla kompletně změnit svůj život a přestěhovala se do Rakouska jsem objevila svůj rodinný záchytný bod a další domov, který mi do života přinesl nový obzor. Článek o Rumunsku naleznete na webových stránkách sblankouzahranice.eu/michaela-rumunsko >>

Článek je takovým probouráním se skrz život v Anglii do našeho rodinného života v Česku spojeného s Rumunskem.

Když se ještě jednou vrátím k životě mimo svou rodnou zemi, spousty lidem může vzniknout stejný problém jako tehdy mně. Je to problém se socializováním se v nové zemi.

Nejsem expert na vnitřní pocity a jak takové změny překonávat, ale mám svou vlastní zkušenost a rodinu, která balancuje mezi těmito pocity. Proto prosím berte tento článek z mého osobního obzoru a pokud máte větší problémy s adaptací v nové zemi, určitě je dobré se obrátit na odbornou pomoc.

Co je to vlastně socializování se v nové zemi?

Řekla bych, že je to fungovat úplně normálně 😊 nebo alespoň mít ochotu se snažit fungovat normálně. Taková klasika je umět si jít sám nakoupit do supermarketu, zařídit si bydlení, najít si práci, navyknout si na cizí jazyk, začlenit se a mluvit také s ostatními.

Ve spoustu případech si vše potřebné zařídíte. Možná naleznete také pár přátel, ale i tak kolikrát začnete narážet na své nálady a možná objevíte pocity, které vám začnou stěžovat to příjemné z objevování něčeho nového.

Po čase si uvědomíte, že ten komfort běžného života v naší rodné zemi se vytratil.

Najednou musíme překonávat spoustu překážek a učit se sžít s novým světem. Někdo tuto fázi snadno překoná nebo se s tím sžije, jinému to tak úplně jednoduše nemusí jít.

Možná před sebou začnete stavět jakousi zábranu, která se těžko zdolává. Já jsem například hodně hledala problémy a nehledala řešení. Nezlehčovala jsem situaci a viděla jsem jen strašáky ve formě takovýchto otázek:

Co když se něco stane a nebudu si vědět rady?
Co když tu zůstanu sama?
Jak budu schopná si zařídit práci do budoucna?
Co s doktory a úřady?
a jiné podobné strašící otázky.

Tyhle a podobné otázky jsem si začala klást později úplně u všeho. Navíc jsem se dostala do fáze, kdy jsem neuměla být samostatná a neuměla si představit, jak fungovat sama za sebe v cizí zemi. Situace se mi před očima stěžovala a já jen vkládala svůj běžný život do rukou přítele a čekala, co bude dál.

Jak tuhle situaci zdolat?

U nás je to tak, že celkově tuto životní situaci a život mimo svou rodnou zemi zvládá lépe muž tady v Česku, než jsem zvládala tehdy já v Anglii. Jak lehce zvládá život cizinec v cizí zemi závisí určitě na povaze člověka, ale velkou váhu nese rozhodnutí ke snaze najít si to příjemné v nové zemi.

Je třeba aktivně překonávat složitosti v nové zemi už v začátku!

Například doporučuji už v začátku na nikoho nespoléhat a:

Jít sám nakoupit.
Jít sám na procházku.
Jít sám řešit nějaký problém nebo nastalou situaci.
Jít sám k doktorovi.
Spojit se s lidmi v podobné situaci.

Je třeba stát co nejpevněji na svých vlastních nohách, umět opustit dosavadní život a uvědomit si, že přecházíte do něčeho pro vás nového. Určitě je také dobré se o někoho opřít, ale nespoléhat na to.

Jakmile se ocitnete v jiné zemi, tak podle mě je třeba nějakým způsobem pracovat na svém pocitu štěstí a sebevědomí. Zahodit ostych a nebát se chybovat je klíčem. Budete v nové zemi cizinec, takže budete zároveň skoro jako dítě. Zkuste se tak svým způsobem v začátku chovat bez ostychu (tím myslím chování ve zvídavosti).

Jeden takový chyták na zlepšení pocitu štěstí a zakořenění se ve svém pevném bodě je objevit svou zálibu a z té udělat pravidelný režim.

Já si tehdy našla zálibu ve formě tvorby webových stránek, což bych dnes řekla nebylo úplně ideální. Budovalo to ve mě stresující pocity a vlastně jsem měla na konci všeho radost z tvorby webu?! A za cenu čeho?!

Prosezeného času u počítače, spěchu k počítači a předešlého stresu z ne příliš výhodně oceněné práce (jak po mé fyzické, tak psychické stránce).

Ale tahle životní zkouška mě zase učila něco úplně jiného a jsem za to na druhou stranu ráda.
Takže takový nový směr a nová záliba, ze které lze budovat vnitřní sílu, může pro některé cizince být právě cestování. A být v nové zemi, tak je opravdu plno příležitostí k poznávání a budování svého života právě kolem této aktivity.

Také bych ráda na závěr zmínila rodinu a přátelé. Vím, že to mi dělalo také problém. To, že tu najednou nejsou kolem mě, mi do cesty stavělo velkou překážku k socializování se v nové zemi bez nich.

Chtěla jsem být v zemi a situacích které znám a také jsem potřebovala být poblíž své rodině.

Na konec se vše převrátilo úplně jinak a já si uvědomila, že i když máme svobodu v rozhodování o našem směru žití, tak to stejně není plně v naší režii, kde budeme a s kým budeme.

Proto se zkusme postavit čelem k jakékoliv situaci nejen v nové zemi. Důležité je se snažit a stále dokola překonávat překážky. Překonávat je dokud se z toto nestane náš odrazový můstek.

Budu ráda, když se podíváte na článek o Rumunsku >>. A když už budete u Blanky na stránkách, tak se Vám určitě bude hodit její nový ebook zdarma právě o nalezení stability v nové situaci nebo v nové zemi.

Autor: Míša Kaňková

Skrz budování webových stránek jsem se nasměrovala na tvorbu šablon pro blogery. Ukazuji budoucím blogerům: jak a proč se dostat na internet pomocí LifeStory blogu. Při svém rodinném stylu života se učím hlavně chytře mobilizovat! Předávám další postřehy a nápady všem internetovým uživatelům, kteří chtějí žít internetový život blogera. Jsem autorka eBooku Opravdu víš, jak začít blogovat ? >>

Článek publikován: 03/30/22 9:51 AM

Naposledy aktualizováno dne 17 září, 2022 v 12:18 pm

129 Zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.